Siz gidin, ben geliyorum..

17 Ocak 2012


    Doğumlarından bu yana, "farklı olmama" ve "topluma uyum sağlama" öğretilerinin gölgesinde büyümüşlerdi. Annelerinin "aman evladım sen karışma" tembihleri" kafalarının içinde oradan oraya geziniyordu. Her daim anımsadıkları şey, farklı olanın yalnız kalacağı hatta cezalandırılacağı geleneğiydi. Evet bu bir gelenekti. Hiçbir ahlak kuralına ve etik düzene bağlı olmayan bir töre gibi. Hep birilerinin öncülüğünde, mevcut bir topluluğun arkasından yürüdüler. Kendi davalarını, bağlı bulundukları zümrelerin davalarının gerisinde tuttular. Bir birey olmayı beceremeyip, bir bütünün parçası oldular..
     Hal böyleyken, hak ve hukuk kalabalığa hizmet etti. Bireyler değil, gruplar kazandı. Grupların sözü geçti. En ehemmiyetli tümceler onların ağızlarından çıkmış gibi davranıldı.
    Sonra adam birgün farketti. Bu sahte yaşam içinde, kaydadeğer bir hamlede bulunmadığını gördü. Grup hala önünde ilerlemekteydi. Biraz durdu, düşündü. Sonra ansızın ağzından şu cümleler döküldü. "Arkadaşlar siz gidin, ben geliyorum.. Birazdan.." Grup hızla ilelemeye devam ederken, o arkadan olanları izlemekteydi. Şimdi herşey çok daha net ve açık bir şekilde görünüyordu. Yolun sonundaki selametsizlikten kurtulmuş olma mutluluğunu yaşarken, yalnızlığın ve farklılığın burukluğu çökmüştü içine. Fakat biliyordu ki bu mutluluğu kısa sürecek, yakın zamanda diğerleri onu "kötü, çirkin, yanlış" sıfatlarıyla betimleyeceklerdi.

Üzüldü üzülmesine,
Ama gerçek bu değil.
Şuursuz bir ülkede,
Amaçlanan bu değil.
Yakılan ağıtlar yalan,
Dökülen gözyaşları kimin,
Sevginin sonsuzluğunda
Bekleyenler için,
Ateş,
Düştüğü yeri bile yakmadı...
ANIL ÖZER

8 Yorum

Anıl bizim en büyük eksiğimiz birey olma bilinci zaten..Ama bunda yanlış eğitim ve politikaların hiç mi suçu yok..Yolumuz açıktı da biz mi yürümedik..:))

17/1/12

@crazywomanrosemaryTabiki yanlış eğitim ve politikaların suçu var. Fakat iyi eğitimliler ve kendini yetiştirenler de, yürümeye korktu.. Korktuk işte..

Utopia..
17/1/12

Dertler ortak değerli dostum. Ben grubun arkasına takıldım gidiyorum...

Yolun sonu selametsizlikte olsa, grubun peşinden gitmek günü kurtarmak için ideal. Biliyorsun Anıl, artık geleceğimizi değil, günümüzü kurtarıyoruz biliyosun..

17/1/12

"kötü, çirkin, yanlış" olarak betimlendik gitti.. :) yapacak bişey yok..

17/1/12

@Utopia..Merak etme biz de oralardayız zaten..

17/1/12

@Selen ÖzdemirBen ce ne günümüzü ne de geleceğimizi kurtarabiliyoruz ablacım..

17/1/12

@ZombikHayırlısı..

Yorum Gönder

 
Web Analytics
Creative Commons Lisansı Google PageRank Checker Powered by  MyPagerank.Net