3 Kasım 2012

aşk

Allah'ın suyu göklerden indirdiğini yazar "Nahl" suresi. Tüm bir yaratılış ve yaşama hayat veren suyu.. Halbuki "aşk"ta göklerden indi bizim için. Ama hayat vermek ve hayat almak arasındaki mizah ve ironiyi keşfetmemizi sağladı sadece. Kimimiz bir hayat köreltti, kimimiz ölesiye sevdi. Böyle bişeydi aşk. Kuralsız, vasıfsız, çoğu zaman karşılıksız.. Tüm duyguların efendisiydi. Korku, nefret, sevgi, bağlılık, öfke, kin, haset, kıskançlık ve sayamayacağım dahası.. Ne büyük bir yaratılıştı insanlar için.. Ama ödül mü yoksa ceza mı olduğuna karar vermek çoğu zaman zordu.. Şöyle demişti Shakespeare; "insanların çoğu kaybetmekten korktuğu için sevmekten korkar.." ama yanılmıştı.. Çünkü insanlar her daim severler sadece korkudan bunu kendilerine bile itiraf edemezler..
"Aşk, her şeydedir ama hiçbir şeyde görünmez." demiş yazar D.D.. O halde ya onu görebilmek için yepyeni uzuvlara, duyulara sahip olucaz, ya da bire bir biz "aşk" olucaz. Zira o herşeyde ise bilfiil bizde de olacaktır ve biz o olacağızdır.
Kirli suların balıkları da, karbonmonoksit uygarlıkların kuşları da, maviyi arar umutsuzca. Tıpkı insanın aşkı aradığı gibi. Temiz sulara yüzmek ya da temiz havalara uçmak idealdir ama ne tarafa gideceğini bilmelidir o kuş ya da balık.. Gideceği yönü hissetmelidir.. Evet sadece hissetmeli..
Her kim aşkın tanımını yaptım diyorsa yanılmaktadır. Zira her ne kadar insan yaşadıysa bu dünyada işte bir o kadar da aşk tanımı vardır. "Bence Aşk , diğerlerinden vazgeçmektir." der yazar D.D.. Belki de doğruyu söyler.. Kimbilir.. Benim de bir tanımım var; "Büyük adamların nutuklar attığı, dağların öte tarafında ahkam kestiği hiçbir şeyin hükmü olmaz aşkın olduğu yerde. Aşk dağların ve korkunun üstesinden gelmektir."
Her zaman biraz hayalperestiz belki. Büyük sözler ediyoruz. Hisserimizde her zaman büyütmekten korktuğumuz bebeğimiz olan aşkı hep küçük bırakıyoruz. Zira biliyoruz büyüdüğünde başımıza dert açacak.. Ama şu gerçeği hatırlatmaktan çekinmedi sevgili D.D.; "Hayatı yaşanır kılan, hayallerdir." O nedenle hayalperest olmak bazen ideal..
Dünya kurulduğundan beri deniz ve rüzgar gibi gizli bir rekabet içindedir kadın ve erkek. O nedenle aşk yaşanırken acıyı da eğlenceyi de hissettirir. Ve işte o nedenle aşklar tanımlanırken zorluk çekilir. Halbuki rüzgar biraz sakin, deniz de biraz durgun olsaydı eğer..

Anıl Özer

20 yorum:

Sim Büyücüsü dedi ki...

Bu üst seviye bir deneme üstad. Ama kimdir bu D.D. sen onu bi de bakiyim.

EDA dedi ki...

İlham alacağın bir değer buldun galiba. :)

Tuna ASLANTURK dedi ki...

Güzeldi eski dostum okumaktan zevk aldım. Ama aşk'a çok anlam yüklememek lazım. Biliyorum sen yazarsın, şairsin, en iyi tanımlama ve betimlemeleri yapansın ama aşk kimi mutlu etmiş bana bi anlat...

Burçak Gürsoy dedi ki...

Tuna buraya her yorum yapışında biz bir küçük kavga ediyoruz :) Şimdi adam yorum yapmış ama bana da habire aşık rolleri kesiyo. :)

Her neyse Anılcım satırlarının her biri altın değerinde. Sen vasıflarını anlatım gücü olarak iyi kullanıyorsun. Aşk hakkında yazılmış çok yazıdan önde bir yazı yazmışsın. Alıntıların çok güzel. Ama aşk a dikkat. Acı çekmeni istemem. :)

MYAN dedi ki...

Değerli denemelerinden biri olmuş.

Mecaz-ı Muhterem dedi ki...

Ablacım yol yapıyosun gibi geldi bana. :DD

Utopia (Alper Değirmencioğlu) dedi ki...

Dünyanın en duygusal mühendisi demişti bi okuyucu sana :) kimdi hatırlamıyorum ama haklı galiba. :p

ayca dedi ki...

"Aşk, diğerlerinden vazgeçmektir." - güzelmiş, sevdim bunu.
Tarif etmesi kolay, tanımlaması zor bir kavram. Nasıl ki sağlam kafa sağlam vücuttaysa, sağlam aşk da sağlam kafada...
Aşka dair aklıma ilk gelen şey, yorucu olduğu. İyi hoş güzel tamam da fazla heyecanlı işte, düşünmekten yoruluyor insan, işler güçler aksıyor :)

Ecehan dedi ki...

Mühendislerin aşkı bi nebze daha iyi yaşadığına inanıyorum. Hele o acılı kısmısını ;-)

Adsız dedi ki...

tanımlamalar muhteşem. herşey iyi güzel de D.D. ne diyor bu işe? :)

seni senelerdir takip ediyorum. Neredeyse çocukluğumun blog yazarısın. Kelimeyi kullanış biçiminden ne hissettiğini anlıyorum senin.

Senin için iyi dileklerim var meslektaşım.

A.ÖzeR dedi ki...

@Tuna ASLANTURKherkesi mutlu eder.. bir süre.. :)

A.ÖzeR dedi ki...

@Burçak Gürsoyiltifatlar için teşekkür ederim.. :) tuna ya iyi bak beni boşver.. :)

A.ÖzeR dedi ki...

@MYANiltifat ediyorsun MYAN.. teşekkürler..

A.ÖzeR dedi ki...

@Utopia (Alper Değirmencioğlu)Selen abla demişti.. Sanırım haklı..

A.ÖzeR dedi ki...

@Sim Büyücüsüİltifat için teşekkürler.. Ama magazine girmeyelim.. D.D. günü gelince okuyucularım tarafından bilinecektir..

A.ÖzeR dedi ki...

@EDAlham bir yana cümle bile çalabileceğim bir değer..

A.ÖzeR dedi ki...

@Mecaz-ı Muhteremduble yol çalışması başlattım.. gidiş geliş.. :D

A.ÖzeR dedi ki...

@aycaişlere güçlere motivasyon sağladığını söyleyende var.. :)

A.ÖzeR dedi ki...

@EcehanMesleğimizin gereği.. :) acı olsa bile en uç noktasını yaşamak zorundayız sanırım.. daha aşağısı kurtarmaz.. :)

A.ÖzeR dedi ki...

@cnrcvsiyi dileklerin karşılıklı eski dost.. :)

Yorum Gönder